A Budai Zöld túra első szakasza: A Gellért térről a Citadelláig és vissza: ez főváros egyik kevéssé ismert- és talán a legszebb!- túraútvonalának kezdeti szakasza. Kisebb és nagyobb gyerekekkel is teljesíthető.
A Budai Zöldet sokan nem ismerik -na majd mostantól, mert ha elolvasod ezt a cikket, akkor bátran nekivágsz majd gyerekkel is. És élvezni fogjátok!
A Budai Zöld első mini- szakasza tökéletes félnapos sétálós- minitúrázós program akár kisebb, akár nagyobb gyerekkel. Kisebbekkel talán nem fogsz felmászni a Citadelláig, mert találsz két szuper játszóteret is útközben, ahol nagyszerűen eltölthettek egy- két órát. Nagyobb gyerekkel (öt- hat évesekkel) ugyan ti is meg fogtok állni egy (fél)órára a csúszdás játszótéren, de ha sikerül elvonszolnod hat ökörrel a gyermeked onnan, akkor már nem lehet gond a Citadella megmászása.
A Szépkilátás blogon olvastam először erről a túráról- bevallom őszintén addig fogalmam sem volt arról, hogy a Gellérthegy szoknyáján és keresztül- kasul itt ilyen szuper túraútvonal van. Mostantól viszont ez lesz a kedvenc túraútvonalam Budapesten belül.
A Budai Zöld túra csodálatos panorámájával, szuper játszótereivel ideális minitúra gyerekek számára, és mi, felnőttek is izzadni fogunk és gyűjthetjük a kilométereket a lábunkba, azt biztosra veheted.

Panoráma a Budai Zöld Túrán

Panoráma a Citadelláról
Hol van ez a Budai Zöld túra Budapesten belül?
A Gellért térről egészen Telkibe lehet elsétálni a Budai Zöldön– persze nem egyszerre és főleg nem gyerekkel (44 km amúgy ez a táv összesen).
A Budai Zöld először a Gellérthegy oldalában halad, majd át a Hegyalja úton tovább a Városmajor felé, innen a Kis-Svábhegyre, majd a 12. kerületen keresztül a Normafáig. A Normafától halad a Libegőig, majd innen az Árpád Kilátóig, a Hármashatár- hegyen, ami a következő célpont, innen pedig Solymáron át Nagykovácsin keresztül Telkiig, a végállomásig.
A Budai Zöld túrát legegyszerűbb a Gellért térről kezdeni. Ez nagyszerűen megközelíthető tömegközlekedéssel ( Új 4-es metró, a gyerekek imádni fogják), mi ezt választottuk a parkolóhely- keresgetés és bosszankodás helyett.
Mi 3-4 km-nél nem mentünk többet oda- vissza, (Gellért- tér- Citadella- Gellért tér) ez teljesen jó egy Duracell ötésfélévesnek, meg nekünk elpunnyadt felnőtteknek is egy kis túrázásra. A séta, a kilátás és a csúszdás játszótér sokkal jobb program, mint egy mozi vagy a telefon nyomkodása, szóval hajrá 🙂

A Budai Zöld Túra kezdeti útvonala
És egy részletesebb térkép, ami játszótereket is feltünteti:

A Gellért hegy ösvényei
A Budai Zöld Túra kiindulópontjának – Gellért tér- megközelítése
A Gellért térre legegyszerűbb tömegközlekedéssel jönni. Tedd le az autódat Budapest külterületén, vagy ha nagyon nem akarod akkor a Westendben például, vagy egy budai bevásárlóközpont parkolójában, és gyere metróval vagy villamossal.
A zöld túristajelzést háromféleképpen találhatod meg:
- kövesd a tömeget a Gellért fürdő melletti kis úton, ami felfelé tart a Gellérthegyre. Az a Budai Zöld. 🙂 ( a Fürdő bejárata a bal kezed felé legyen, a Gellérthegy a jobb kezed felé- és a hegy oldalában van az út, nem lehet eltéveszteni.)
- a Gellért Fürdő mellett keresd meg a Kelenhegyi utat. Na azzal párhuzamosan indul az a kis út, amelyről az előbb szóltam, és amelyen hömpölyög a tömeg felfelé. És lefelé.
- Ha megtaláltad az alábbi jelzőoszlopot, semmi más dolgod nincs, mint elindulni a Citadella irányába. És már rajta is vagy a Budai Zöld Túrán. Útközben meglesznek a jelzések is.

Kövesd a Citadella táblát, az lesz a Budai Zöld Túra

Meglesz az a zöld jelzés, csak keresd ügyesen.
Mire készülj? Túrára? Sétára?
Ha a Gellért térről a Citadelláig szeretnéd megtenni az utat és vissza, az bizony egy kisebb túra lesz. Sok- sok lépcsővel, és hegynek felfelé mászással. Készülj erre.
Víz legyen nálad, és persze a gyerekeknek valami harapnivaló- bár a játszóterek közelében vannak árusok, de utána legközelebb csak a Citadellán. ( ahol 600 Ft 3 dl limonádé, de legalább finom és hideg.)

Készülj sok- sok lépcsőre a Budai Zöld Túrán- ez a lépcső már a csúcsra visz, a Citadellához
Van- e belépő valahol a Budai Zöld Túrán?
Én nem találtam sehol belépős dolgot, a Citadellát viszont nem néztük meg részletesen, így arról nem tudok nyilatkozni. De a csúszdás játszótér nem fizetős- az biztos.
Télen vagy rossz időben el lehet- e indulni a Budai Zöld ezen kis szakaszán?
Hóban nagyon szép lehet.
Esőben, sárban én nem jönnék fel ide, mert elég meredek szakaszok vannak, és sok a lépcső, ami bizonyára csúszik. Borús, de nem esős időben viszont meg lehet próbálni. Úgy emlékszem mi szinte csak kövezett ösvényeken jártunk, és a fotóim között sem találtam földes ösvényeket a kiépítettek között. De majd megyünk többször és kiegészítem ezt a részt.
Babakocsival lehet- e közekedni a Budai Zöld ezen szakaszán?
Az első kis játszótérig simán. Talán még a csúszdaparkba is fel lehet jutni kerülő úton lépcső nélkül, de ezt nem próbáltuk, mi mentünk előre a lépcsőkön, mint a tankok. Azaz az ötésféléves rohant előre, mi meg lihegve loholtunk utána. 🙂
A csúszdapark felett rengeteg lépcső kezdődik, az biztos, százas nagyságrendben. Vannak ugyan oldalsó összekötő utak, de ott is előfordul pár lépcsőfok közben. Láttam, ahogy babakocsikat cipeltek ezeken a lépcsőkön. Nem tudom sajnos, létezik- e olyan ösvény, amely lépcső nélkül vezet fel- ha nem is a csúcsra a Citadellához- de legalább a hegy oldalában.

Ilyen utak (is) vannak a Budai Zöldön, lépcsőkkel

Ezek pedig az oldalutak, amelyek a kilátópontokhoz visznek, és összekötik oldalvást a lépcsős szakaszokat
Hány éves gyerekkel merészkedj fel a Budai Zöldre?
Erre a kis kezdő szakaszra picikkel is nyugodtan. Legfeljebb nem mentek feljebb a játszótereknél. Nagyobbak nagyon fogják élvezni a lépcsőzést és a kilátást, csak győzd a tempójukat.
Van-e mosdó, pelenkázó, szoptatási lehetőség a Budai Zöld kezdő szakaszán?
A csúszdás játszótérnél láttam 2 ToiToi-t, de mást nem 🙁
Kisfiúknak nem baj, lepisilnek egy fát, de a felnőttek, hát, khm. Ne igyál sokat előtte 🙂
Kell- e váltócipő, vagy speciális felszerelés a Budai Zöldön és a környékén sétálni?
Túracipő nem kell erre a kis szakaszra, nyugodtan végigmehetsz egy sima sportcipőben is. Ha félted a bokád, akkor vegyél túrabakancsot, de kibírható anélkül is. A gyerek a sima cipőjében végigcsinálja, amiben bölcsiben, oviban kinn szaladgál.
Sokan vannak- e a Budai Zöldön, van- e tömeg?
Bár egy másik blog azt mondja, nincs itt senki hétköznap (amit el is hiszek), hétvégén sokan voltak (Pünkösd volt). A csúszdaparkban készülj gyerek- és szülőtömegre, és a turistautakon sem leszel egyedül- de tényleg jobbára külföldi turisták sétálnak itt. Kisfiam meg is kérdezte, hogy “Miért beszél itt mindenki külföldiül?” Hát azért, mert mi magyarok nem ismerjük a saját fővárosunkat sem. Amúgy nincs elviselhetetlenül nagy tömeg, de azért vannak.
A mi túránk a Budai Zöldön
A Gellért tér az első látványosság, már ott meg fogtok állni, mert van egy szuper medence/szökőkút. Szerintem ebben a nyáron egy pár gyerek is landolni fog, mialatt a szüleik a telefonjukat nyomkodják. 🙁

A Gellért tér már önmagában is gyönyörű
És íme a medence:
Ezután az volt a feladat, hogy megtaláljuk a zöld jelzést. (lsd feljebb).
Ha tudod, hol keresd, akkor már könnyű. Sajnos az első zöld jelzés épp egy életvitelszerűen ott lakó bácsi hátizsákja mellett van. Keresd a hátizsákot, meglesz az út. 🙂 (csak most látom a fotómon, hogy kissé lejjebb is van ám egy.)
Elindultunk felfelé, a nyíl irányába, és szinte egyből beleütköztünk egy perec- főttkukorica- és frissítő árus autóbüfébe. Megmondom őszintén, nagyon jól jött, kisfiam majdnem az egész cső főtt kukoricát felfalta seperc alatt, így felfrissülve mentünk tovább. Éhség- hiszti elhárítva. Isteni finom kakaós kiflit is vettünk, jól jött később.
Ha kicsit visszasétálunk, akkor az első kilátóhelyről már meg is csodálhatjuk a Szabadság hidat, István Király társaságában.
Ha felnézel, akkor meglátod a Sziklatemplomot is, mi ide most nem mentünk be, hiszen várt ránk sok-sok lépcső és kaland.
A főttkukorica- árus autótól ilyen szép széles, aszfaltos út vezet felfelé- háttérben más kóbor túristákkal.

Ez az út a Budai Zöld kezdeti szakasza, itt már tényleg felfelé a hegyen
És íme az első játszótér. Ez nem a legjobb fotó róla, sokkal több játék van, homokozó, mászókák, egy kis hajó is amire szintén fel lehet mászni, csúszdával.
A játszóteret elhagyva feltűnik egy izgalmas útjelző: CSÚSZDÁK jobbra.
És megérkezünk a csúszdaparkhoz. Azért meg kell hagyni, ez nagyon király hely, Budapest közepén, a zöldben, mindenki számára elérhetően!!! Ha csak eddig sétálsz föl, már a legjobbat tetted gyermekeddel- és saját magaddal is. Ő tutira élvezni fogja, Te pedig lazíthatsz egy picit.

Ilyen szuper csúszda is van a csúszdaparkban!

Nemcsak csúszdák vannak, hanem ilyen mászóka-izé is.
Ha sikerül rávenni a gyermeked (úgy minimum fél- egy óra után), hogy induljatok tovább, akkor haladj felfelé a lépcsőkön, és amikor látsz egy- egy oldalutat jobbra, a Duna felé elkanyarodni, akkor irány arra, mert ott vannak a csodás kilátópontok.
Erre gondolok- amúgy itt látszik is a zöld jelzés a padon, tehát erre kell menni 🙂

Budai Zöld Túra- egyik kilátópont

Budai Zöld kilátópont, kicsit feljebbről
Továbbhaladunk, ismét sétaút-lépcső-sétaút-lépcső jön. A zöld jelzés viszonylag jól követhető, néhol a lépcsőn, néhol lámpákon felfestve. A gyerekek élvezni fogják, ha nekik kell megtalálni!

Itt a lámpán van a zöld jelzés

Itt pedig a lépcsőn van a zöld jelzés
A zöld háromszög jelzi az utat a csúcsra, itt és most a Citadellára.

Készülj sok- sok lépcsőre a Budai Zöld Túrán
Ha ezt bevállaljátok, sok lépcső után ez a kép fogad:

Citadella Szabadság szobor
Ha pedig itt inkább a sima zöld jelzést követitek, akkor ilyen szép sétányok jönnek:

Budai Zöld Túra, sétány

Budai Zöld Túra, elágazás
És ilyen rejtett panorámára bukkanhatunk úton- útfélen:

Panoráma a Budai Zöld túra közben
Én a fenti elágazásig mentem, ( a család férfitagjai közben visszaindultak a csúszdaparkba, hát persze). Cél a Filozófusok Kertje (Jubileumi Park. lsd a fenti térképeket) lett volna, legalább addig eljutni, de majd legközelebb.
Ez a szakasz is maximálisan élvezhető és fárasztó, hajrá!
Kommentek