A Jókai- kert Budán a Svábhegyen található. Ideális egy könnyű sétára, babábal, totyogókkal, kis- és nagyobb gyerekekkel egyaránt, és mi felnőttek is nagyon élveztük a sétát, bár sokkal hidegebb volt, mint amire számítottunk az időjárás- előrejelzés alapján.
A közelben egy játszótér is van, és ha időben érkezel ( szombaton 13 óra előtt), akkor még egy pékséget is nyitva találsz egy utcányira. Zombi üzemmódban működő anyukáknak ez életmentő lehet. (KÁVÉ!!!)

Jókai-kert információs tábla
Hol van a Jókai-kert?
A Jókai- kert Budapesten, a XII. kerületben található.
Pontos címe: Budapest, XII. kerület, Költő u. 21.

A Jókai- kert helye Budapesten belül

Bal oldalon látod a Jókai- kert elhelyezkedését a térképen
A Jókai-kert megközelítése
A Jókai- kertet legegyszerűbben az Istenhegyi úton lehet megközelíteni, amely folytatása a Költő utca. A Jókai Mór Általános és Német Nemzetiségű Iskola egy utcányira van a Jókai kerttől, a suli melletti utcákban és az előtte lévő tér mellett tudsz parkolni. Bennünket a GPS az Óra utcán keresztül vitt fel- ez jó meredek és nem biztos hogy itt én szívesen vezetnék ezeken a szűk budai utcákon, szóval előtte nézd meg a térképet, keresd meg az iskolát és onnan sétáljatok el a Jókai – kert bejáratához.

A Jókai- kert elhelyezkedése nagyobb nagyításban a térképen
Túrára, kirándulásra vagy sétára készülj- e a Jókai- kertben?
Túra semmiképpen sem, ez inkább egy séta egy nagyobb kertben.
A séta hossza: kb egy- másfél óra, a közeli játszótérrel együtt akár 2 óra is lehet, főleg ha nyitva van a közeli pékség és sikerül egy kávét szerezned, és jó időben egy padon elkortyolgatnod.
Hol parkolhatsz?
Közvetlenül a kert előtt nem tudsz megállni, de kb 1 percre van a Jókai Általános Iskola, ami körül az utcákban meg lehet állni. Ezen a fotón látod a Jókai- kert bejáratát, itt konkrétan nulla darab parkolóhely van, de ne aggódj, egy utcányira már meg fogsz tudni állni autóval, főleg hétvégén, amikor nincs iskola.
Van-e belépő a Jókai kertbe?
Nincs. Viszont bent a parkban a Jókai emlékszobába belépésért fizetni kell.

Jókai emlékház a Jókai- kertben
Megközelíthető- e tömegközlekedéssel a Jókai- kert?
Igen, egy-két utcányira buszok és villamos (ok) is megállnak. Mi autóval jöttünk, úgyhogy a pontos járatokat én nem tudom, de a Google vagy a BKV megmondja.
Télen, vagy rossz időben el lehet- e menni a Jókai- kertbe?
Ha nyitva van, akkor igen, bár én esőben nem jönnék, mert sárosak lehetnek a kertben utak.
Babakocsival lehet- e közlekedni a Jókai kertben?
Igen, van kövezett része a Jókai- kertnek, a többi út pedig murvás vagy köves, illetve vannak füves részek is. Nem fogod kilométereken és órákon keresztül tolni a babakocsit, de kellemesen eltölthetsz fél- egy órát is sétálgatva, a pihenőhelyre leülve.
Hány éves gyerekekkel menj a Jókai- kertbe?
Akárhánnyal. A babák ellehetnek a babakocsiban, a togyogók tipeghetnek ide- oda, a nagyobb gyerekek pedig bejárhatják az ösvényeket és felmászhatnak a dombokra.
Van- e mosdó, pelenkázó, szoptatási lehetőség valahol a közelben?
Én nem találtam sem mosdót, sem a többit, de ez nem zárja ki, hogy van.
A Jókai emléképületbe nem mentünk be, sem pedig a nagy fehér épületbe ( ami a Duna- Ipoly Nemzeti Park főépülete amúgy), de lehet, hogy ezekben van mosdó.
Ha autóval mész, akkor az autódban tudsz szoptatni és pelenkázni. A pékség most épp zárva volt, így nem sikerült kideríteni, van- e mosdója.
Kell- e váltócipő, vagy speciális felszerelés a Jókai- kertben és a környékén sétálni?
Túrabakancs nem kell, de egy váltócipő nem árt sárosabb, nedvesebb időben, mert szutyok lesz a cipő talpa, és Apa nem fog örülni, ha az autóban landol a sár. Szintúgy legyen váltóruha nálad, mert nagyszerű homokozó van a Jókai Iskola mellett, és full koszos lesz a gyereked nyakig a homokban.
Sokan vannak- e a Jókai- kertben, van- e tömeg?
Á, dehogy. Mi például egy darabig egyedül voltunk az egész kertben, az alvó portást kivéve. Később jött még egy család. Amikor rendezvény van, azért biztosan többen vannak.
A Jókai- kert története
A Wikipedia szerint a Jókai- kertet Jókai Mór vásárolta meg 1853-ban, de persze akkor még nem volt kert, hanem egy bazaltbánya és egy bozótos ez a terület. Jókai sok- sok munkát fektetve a kertbe egy csodálatos kis zugot varázsolt belőle, fákkal, rózsákkal, szőlőkkel, konyhakerttel, növényekkel. Feleségével építettek egy villát- a Jókai- villát- és egy présházat, és sok- sok művet írt itt a város felett, a fák alatt a csendben és a nyugalomban.
Jókai halála után a kert pusztulásnak indult, a Jókai- villát le is kellett bontani. 1975-től lezdve figyenek jobban oda rá, és 2007-től védett történeti kert lett.
A Jókai- kertben találhatóak a Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINPI) igazgatási épületei, valamit a Magyar Madártani Egyesület boltja és könyvtára.
A mi sétánk a Jókai- kertben
A bejáratnál bazaltoszlopok fogadnak. Ezek vajon a régi bányából vannak?
Ezután aszfaltos úton indulunk, de hamar letérünk róla, és lépcsőkön és füves területen sétálunk keresztül- kasul.
Megtaláltuk azt a tanösvényt, ami miatt végül is ide jöttünk: a Kőpark- tanösvényt:

Jókai- kert Kőpark tanösvény
A Kőpark- tanösvényen 400 millió éves kőzeteket is találunk, az ösvényen előrehaladva egyre fiatalabb és fiatalabb kőzeteket, kődarabokat figyelhetünk meg.
A Kőpark- tanösvény szabadon látogatható, szakvezetés nincs de lehet kérni. Egy szimpla sétához amúgy szerintem nem kell.

Jókai- kert Kőpark tanösvény
A kövek mellett füves domb, ahol a gyerekek föl- le szaladgálhatnak.
Lefelé indulunk, a Magyar Madártani Egyesület boltját elhagyva ( szombaton zárva) egy másik épület mögött megtaláljuk a rózsakertet, amely most még kopár, de nyáron bizonyára nagyon szép.

A rózsakert dísztáblája
Télen a rózsakert még kopár, megnézzük majd nyáron is.

Télen a rózsakert még kopár
Jól eldugva, de végül megtaláltuk Róna József Anakreón szobrát, amely különlegessége, hogy Jókai Mór arcát viseli.
A szobor mellett pedig meglett az oroszlános pad is.
A Jókai- kertet elhagyva az Iskola felé sétálva egy gyönyörű, modern parkhoz érünk. Tényleg nagyon szépen rendbehozták. Van egy szuper játszótér, egy kis foci- és kosárlabdapálya, mellette felnőtteknek néhány erősítőgép (esküszöm az egyikre nem jöttem rá, hogyan is működik), és van egy gyönyörű kis templom is. Jó időben simán el lehet itt tölteni egy- másfél órát. A gyerekek játszhatnak a homokozóban, hintázhatnak, mászókázhatnak, csúszdázhatnak.
Mi, felnőttek pedig a közeli pékségben felfrissíthetjük magunkat egy kávéval (remélem adnak, legközelebb megírom).
Remélem kedvet csináltam a kimozduláshoz, ne habozzatok, jó kis délelőttöt- délutánt tölthettek el a gyerkőcökkel, és jól el fognak fáradni. Úgy alszanak majd, mint a bunda.
További információk:
Kőpark tanösvény- a Magyar Nemzeti Parkok weboldalán
Ez a cikk utoljára frissült: 2018. 03.31-n.
Kommentek